Nemrég megcsodáltuk kívülről és belülről Budapest egyik - ha nem a legszebb - szecessziós lakóházát. De amint már előző posztunkban is utaltunk rá, a ház nem csak egy hangulatos kávézót rejt magában, hanem egy csodálatos múzeumot is, mely három emeleten mutatja be a korszak művészien megmunkált bútorait és egyéb használati, illetve dísztárgyait. A múzeum területe és a gyűjtemény maga is folyamatosan bővül a Bedő család egyik sarjának köszönhetően, aki időt és költségeket nem sajnálva próbálja megmenteni családja egykori tulajdonát. Emellett felkutatja a kor magyar iparművészetének remekeit, és renoválva, múzeumi keretek között közkincsé teszi őket, hogy a jelen pesti polgára is megcsodálhassa azokat a csodaszép használati tárgyakat, melyek a nagyjából száz évvel ezelőtt élt elődeinket körülvették.
Részlet egy lakásból.
Egy igazán stílusos ülőgarnitúra.
Itt pedig egy másik.
Gyönyörű, formatervezett fotel, melyet mintha a Poirot sorozat egyik részéből ragadtak volna ki.
Ugyancsak mutatós fotelek.
Egy egyszerű, mégis gyönyörű art deco-s szekrény.
Itt pedig egy ugyancsak egyszerű, mégis gyönyörű gardrobe.
Mesterien megművelt, intarziás szekrény.
Itt pedig egy másik, intarziás bútordarab, egy hatalmas, masszív íróasztal.
Egy igazán erőteljes megjelenésű óra és egy korabeli alkalmi viselet.
A szecessziós óra számlapja közelről.
A szecesszióra jellemző, kerámia szoborral párosított asztali tükör, ezüst gyertyatartókkal, a háttérben Perczel Zita színésznő portréjával.
Csodaszép kályha.
Szecessziós falikutak.
Design teáskészlet egy nem mindennapi tálcával.
Kilincs szecessziós módra.
Érdekes, pókhálós lámpa.
Ahova a hölgyek és urak is cigarettával jártak...
Végezetül még következzen egy rövid összefoglalása az múzeumban fellelhető stílusoknak: A szecesszió, avagy art nouveau a 20. század elején született, jellemzői a nagymértékű stilizálás, a növényi vagy geometrikus mintákat használó, hullámzó ornamentika, élénk színek használata. Egy összművészeti ágként jelentkezett, de életformaként is lehet rá tekinteni. Az art deco valamilyen szinten a szecesszióból nőtte ki magát a kubizmus és a konstruktivizmus elveit követve. Stílusjellemzőit csaknem valamennyi, 20-as és 30-as években készült berendezési tárgyon megtalálni. A szecesszió kígyózó motívumaival ellentétben az art deco-t egyenes vonalak, geometriai tervezés jellemzi.