Ha a Szabadság térről a Honvéd utcába térsz kedves Olvasónk, a jobb kéz felőli második ház mely mellett elhaladsz, biztosan felkelti az érdeklődésedet. A Bedő-ház különlegesen szép homlokzatával emeli az utca fényét, emellett ez a zöldszínű szecessziós épület igazi színfoltot jelent a klasszicista és eklektikus társai között. Nem csak kívülről csodálhatod meg, be is térhetsz egy finom kávéra, megpihenhetsz az art nouveau-s és art deco-s karosszékekben, vagy megtekintheted a magyar szecessziós bútorok múzeumát, melynek otthont ad a ház.
A Bedő-ház Honvéd utca felőli homlokzata.
A palota Vidor Emil építész alkotása, Bedő Béla Úr megrendelésére. Az 1903-1906 között épült szecessziós stílusú házat neves hazai szaklapok is méltatták. A Bedő-ház Vidornak talán a legeredetibb alkotása, mely a gesamkunstwerk, vagyis az "összművészet" elve szerint lett tervezve és megépítve (mint például Victor Horta házai is). Egyszerűbben megfogalmazva, a tervek az épület belsejének (oszlopok, ablakok, burkolatok, kapuzatok, lámpák, ...) a kialakítására is ugyanúgy kiterjedtek, mint a homlokzati díszítésekre, vagyis az egész ház iparművészeti alkotásként is felfogható.
Bár az építészre nagy hatással volt a századfordulós nyugat-európai építészet (Münchenben és Berlinben is tanult), a stílusra jellemző ornamentika magyaros mintákat követ. Karakteres díszítőelemekként jelennek meg a homlokzaton, ill. az épület belsőben a pécsi Zsolnay gyár majolikái.
Ablakok fölött almafa, tövében árvácskákkal. (forrás: www.magyarszecessziohaza.hu)
De ne csak a homlokzaton álmélkodjunk, nézzük meg, milyen szépségek várnak ránk a ház belsejében!
A kétszintes hallban egy gyönyörű, hatalmas ólomüveg lámpa meleg fényével biztosít hangulatos atmoszférát.
Itt található a kávézó is, ahol eredeti, felújított bútorokon helyet foglalva, úri módon fogyaszthatunk el egy finom italt. (kép forrása: www.magyarszecessziohaza.hu)
Ha megkérjük a személyzetet, talán még a belső udvarba is beengednek és megcsodálhatjuk az udvari loggiák igényes vasburkolatát, az egyes szintek osztását jelző majolika sávokat, és a helyenként megmaradt, eredeti ólomüveg ablakokat.
Mivel besötétedett, mi a lépcsőházból tekintettük meg közelebbről az ólomüveg ablakot.
Az ablakkal szemben egy gyönyörűen faragott és csiszolt mészkőoszloppal találkozunk, mely mögött félkörívben áttört falfelület biztosít nappal természetes fényt a lépcsőkarnak.
Nem mindennapi járólapok ugyancsak a lépcsőházban.
Belülről a gyönyörű növényi ornamentikával díszített kovácsoltvas kapuzat.
Vasrózsák az utcáról.
A folytatásban a múzeumot fogjuk bejárni!